סקירה כללית

עדשות מגע הינן עדשות מתקנות ראייה אשר מונחות ישירות על גבי קרנית העין.

לאנשים רבים ישנו מבנה עין לא תקין הגורם לכך שקרני האור אשר עוברות דרך הקרנית אינן מתמקדות על הרשתית מה שמוביל לראייה מטושטשת ולא תקינה. תפקידן של עדשות המגע במצב זה הינו לתקן את העיוות ולאפשר מיקוד נכון של קרני האור ברשתית.
 
מצבים רפואיים הניתנים לתיקון בצורה זו כוללים:

קוצר ראייה (מיופיה)- ראייה מטושטשת הנגרמת כתוצאה מגלגל עין ארוך מידי, עוצמה אופטית חזקה מידי של הקרנית ו/או של העדשה התוך עינית. במצב זה, קרני האור המגיעים מרחוק מתפזרים על הרשתית ועל כן יש צורך בתיקון הפוקוס וחדות התמונה המתקבלת.
 
רוחק ראייה (היפרופיה)- תופעה שכיחה הנגרמת כאשר גלגל העין קטן מהממוצע ונוצר ליקוי בשבירת קרני האור המגיעות אל עדשת העין. מצב זה גורם לקושי בראיה מרחוק או בקושי בראיה מקרוב בגילאים מבוגרים יותר וירידה בחדות הראייה.  
 
אסטיגמטיזם (צילינדר)- עיוות ראיה הנגרם כתוצאה ממבנה עין שאינו עגול המפריע לקרנית "לשבור" את האור באופן מדויק ומונע את מיקוד נפילת האור באברציה האופטית של הרשתית. בעקבות כך, התמונה המתקבלת בעין מתוחה ומעוותת.
 
פרסביופיה (זוקן ראייה)- ליקוי ראייה נפוץ ביותר המתרחש בסביבות גיל ה- 40 בעקבות החלשות כושר האקומודציה וירידה בגמישות הטבעית של עדשת העין. בעקבות תופעה זו חדות הראיה מקרוב מטשטשת ויש צורך בתיקון ראייה.
 
מאז יוצרו לראשונה, הפכו עדשות המגע למוצר פופולארי והשימוש בהן נעשה נפוץ ביותר. כיום מיליוני אנשים בעולם מרכיבים עדשות מגע מסוגים שונים.
אנשים בוחרים להשתמש בעדשות מגע מסיבות שונות כגון נוחות ושמירה על מראה טבעי. העדשות אינן צוברות אדים, נוחות יותר בשעת פעילויות ספורטיביות ומאפשרות שדה ראייה רחב יותר מאשר משקפיים.
 

סוגי עדשות מגע

קיימים מספר סוגים של עדשות מגע. בחלוקה ראשונית, עדשות המגע נחלקות לשני סוגים: עדשות מגע רכות ועדשות מגע קשות נושמות. לכל קבוצה יתרונות וחסרונות. המגמה כיום היא מעבר לעדשות מגע רכות חד פעמיות (יומיות, חודשיות ודו שבועיות). היתרון העיקרי בתחלופה תכופה של עדשות המגע הוא שמירה על בריאות העין, תוך כדי העברת חמצן גבוהה יותר ושמירה על סטריליות רבה ככל האפשר. עדשות מגע חד פעמיות אינן צוברות לכלוך ומשקעי שומנים וחלבונים, שעלולים לגרום לדלקות, לאלרגיות ולזיהומים. בנוסף, אם חוזק תיקון הראייה משתנה, או אם העדשה נקרעת או הולכת לאיבוד, זול יותר להחליפה.

בלואייז בע''מ, רחוב ברקת 9, פתח תקווה 4934829. טל. 03-5329557 פקס. 03-5329593